Kapat
Diğer 1

Samsung Telefonlara Rom Yükleme

Samsung Telefonlara Rom Yükleme

Değerli Okurlarımız. Bu yazımızda Samsung’un üretmiş olduğu android telefonlara nasıl rom yazılım yükleyebileceğinizi anlatacağız.

Güney Kore’ye ait akıllı telefon üretici olan Samsung markalı android telefonlar ülkemizde oldukça popüler bir şekilde kullanılmaktadır.

Android cihazlarda bir sorun olduğunda rom yükleme işlemi yapılır. Genelde kullanıcı tarafı bu konuda bilgisiz ise bu işlemi teknik servis tarafından yaptırır. Ancak bu işlemi oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Android Simgesidir

Android yazılımlar, diğer adıyla cihazlarda rom adıyla yüklü bir şekilde çalışır. Rom adı verilen yazılımlar ise üretici tarafından düzenlenmektedir. Bazı üreticiler düzenlemek yerine direkt olarak android yazılımının saf halini yükler.

Samsung ise cihazlarına kendi düzenleme işlemlerini yaptıktan sonra rom yüklemeye başlar. Örneğin tasarım değişiklikleri, cihaz donanımına göre bazı optimizasyonlar. Kamera performansı vb. yazılım değişiklikleri yapmaktadır.

Samsung Rom Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Öncelikle telefonunuz şarj oranı %30’un üzerinde olmalıdır. Her ihtimale karşı telefonunuzdaki şarj oranını %100 yapmakta fayda var. Rom yükleme işlemini bilgisayar ile yapabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki USB portları ve USB kablosu sağlam olmalıdır. Yazılım yükleme işlemi esnasında kesinti yaşanmamalıdır.

Peki Samsung telefonlara rom yükleme işlemini nasıl yapacaksınız ?

 • Öncelikle bilgisayarınıza Samsung USB drıver adlı yazılımı indirip kurun.

Samsung usb drıver adlı yazılımı indirmek için tıklayın.

 • Daha sonra bilgisayarınıza Odin isimli yazılımı indirip açın.

Odin adlı yazılımı indirmek için tıklayın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra ise cihazınızın model bilgileri ile doğru rom yazılımını bulmanız gerecektir. Rom arama işlemini dilerseniz Google üzerinden yapabilirsiniz. İsterseniz bizim vereceğimiz web sitesinden gerekli rom yazılımlarını indirebilirsiniz.

Samsung için rom indirme web sitesi için buraya tıklayın.

Sammobile web sitesine verdiğimiz linkten erişim sağladıktan sonra, my model number kısmına cihazınızın model bilgisini yazınız. Ardından my country code kısmına Türkiye yazınız.

Odin Nasıl Kullanılır ? Ne İşe Yarar ?

Doğru rom yazılımı indirdikten sonra geriye Odin yazılımını nasıl kullanacağınızı öğrenmek kalıyor. Öncelikle telefonunuzu fabrika ayarlarına almanız gerekiyor. Telefonunuzu fabrika ayarlarına aldıktan sonra, download modunu açmanız gerekiyor bu işlemi ise cihazınız kapalı iken yapacaksınız.

Yapılacaklar :

 • Odin yazılını bilgisayarınızda açın.
 • Daha sonra telefonunuz kapalı ike USB kablosu ile bilgisayarınıza telefonu bağlayın.
 • Telefonu bağladıktan sonra, telefonu download moduna alın. Download moduna almak için, (Ses Kısma Tuşu + Home Tuşu + Güç Tuşu) bu tuşlara aynı anda basılı tutun. Karşınıza Samsung, yazısı geldiğinde ve titreşim hissettiğinizde tuşlara basmayı bırakın. Alttaki fotoğraftaki görsel geldiğinde download modu açmış oluyorsunuz.
Download mode görünüşü.

Download mode ekranı bu şekildedir. Download mode ekranı geldiğinde ise Odin yazılımında,

Örneğin ID:COM kısmında 0:[COM8] yazısı ve mavi rengin geldiğini göreceksiniz. ID:COM kısmı cihazınızın Odin yazılımına bağlandığını gösterir. (0:[COM8] yazısı sizde değişiklik gösterebilir. Farklı bir rakam gelirse aldırmayın.)

Odin yazılımına cihazımızı bağlama işlemide bittiğine göre çok az bir işimiz kaldı. Rom dosyalarını Odin yazılımına doğru şekilde yüklemek.

Rom dosyalarını yüklerken, indirdiğiniz yazılımda hangi dosyalar var ise aşağıdaki listeye göre yükleyin :

 • BL  bölümüne yükleyeceğiniz dosya indirdiğiniz rom yazılımının içindeki BL_ ile başlayan dosyadır.
 • AP bölümüne yükleyeceğiniz dosya indirdiğiniz rom yazılımının içindeki AP_ ile başlayan dosyadır.
 • CP bölümüne yükleyeceğiniz dosya indirdiğiniz rom yazılımının içindeki CP_ ile başlayan dosyadır.
 • CSC bölümüne yükleyeceğiniz dosya indirdiğiniz rom yazılımının içindeki CSC_ ile başlayan dosyadır.

NOT:

İndirdiğiniz rom dosyasının içinde genelde 4 adet ayrı dosya bulunur. Bu dosyaları winrar ile bir klasöre çıkartarak Odin yazılımına doğru bir şekilde yükleyebilirsiniz. Ancak bazı rom dosyalarında 1 adet dosya bulunur. Bulunan bir adet dosyayı ise Odin yazılımında PDA bölümüne yükleyerek yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

Rom yüklemek için yapılması gereken konuları detaylı bir şekilde anlattık. Yazı içindekileri yaparak sizde başarılı bir şekilde yazılım yükleyebilirsiniz. Dosyalarıda Odin yazılımına eklediyseniz artık start butonuna basarak yazılım yükleme işlemini başlatabilirsiniz. Geriye kalan kısmını Odin yazılımı otomatik olarak yapacaktır, yükleme işlemi sırasında telefonunuz sabit dursun ve kesinlikle USB kablosunu oynatmayın.

Samsung Örnek Cihaz Fotoğrafıdır.

Samsung Telefonlara Rom Yükleme konusu şimdilik bu kadar. Takıldığınız yerleri veya sorun yaşadığınız yerleri yorum kısmından bize bildirerek yardım alabilirsiniz.

Diğer yazı kategorisi için tıklayın.

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Ortalama: 5]
Avatar

{kamilmutlu}

“Samsung Telefonlara Rom Yükleme” üzerine 1 yorum

 1. Avatar Mehmet Can dedi ki:

  Su yazidan itibaren artik telefonumda favoriler olarak işaretli siteler arasinda olacak tskrlerrr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir