Kapat
Teknoloji 2

İnternet Hızı Arttırma

Teknolojinin hızla gelişmesi hayatımıza internet adlı iletişim ve bilgi teknolojisini soktu. Ancak bu teknoloji dünyanın birçok bölgesinde verimli şekilde kullanılamıyor. İnternet hızı arttırma yazımız ile evinizdeki interneti daha verimli kullanabilirsiniz. Programsız internet hızı arttırma ile ilgili sizin için detaylı bir yazı hazırladık.

Programsız İnternet Hızı Arttırma

Sizde bağlantı kalitenizi bazı püf noktalar ile arttırmak istiyorsanız vereceğimiz bilgiler ile bunu yapabilirsiniz. İnternet hızı arttırma konusunda yapabileceklerinizden bazılarını liste halinde sunuyoruz.

 • Modeminizi Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın.

Bazı zamanlar internet bağlantınızın yavaşlaması modem kaynaklı olabilir. Modemlerin bağlantı kiralama süreleri mevcuttur. Bu kiralama süreleri dolduğunda Wİ-Fİ bağlantısında vb. bağlantılarda problem yaşayabilirsiniz.

 • Arka Planda Çalışan Yazılımları Kapatın.

Bilgisayarınızda veya cep telefonunuzdaki gereksiz veri harcayan programları, uygulamaları kapatın. Siz farkında olmadığınız anlarda arka planda çalışarak internet hızınızı fazlasıyla düşürebilirler.

 • Wİ-Fİ Şifrenizi Değiştirin.

Kablosuz bağlantı bilgilerinizi değiştirerek 2. veya 3. şahısların internetinizi kullanmalarını engelleyebilirsiniz. Dışarıdan gelen istekler internet hızınızı düşürür.

İnternet Hızı Arttırma

 • WPS Özelliğini Kapatın.

Kablosuz bağlantılarda kullanılan WPS özelliği açık halde ise bazı Wİ-Fİ şifre kırıcı yazılımlar ile ağınız kullanılabilir. Bu yüzden modeminizdeki WPS tuşundan veya modem ayarlarınızdan bu özelliği devre dışı bırakmak işinize yarayabilir.

 • DNS Adresinizi Değiştirin.

İnternet bağlantınızda yavaş bir DNS adresi kullanıyorsanız değiştirmeniz hızınızı arttırabilir. DNS adresleri ilgili daha önceki bir yazımız mevcut. Google Dns Nedir adlı yazımız ile en verimli DNS adresini kullanın.

 • Açık Unuttuğunuz veya Haberiniz Olmayan İndirmeleri Kapayın.

Bu durumu yaşayan birçok insan var. Arka planda açık unuttuğu bir indirme yüzünden internet bağlantısının bir anda yavaşladığını düşünenler oldukça fazla. Cep telefonunuz ve diğer cihazlardaki indirme listenizi kontrol edin.


İnternet Neden Yavaşlar

Bazı ana sebepleri vardır bunlar alt yapı problemleri, ISS bakımı, arka planda çalışan yazılımlar, modem kaynaklı arızalar, kullanmış olduğunuz cihazlar vb. sebepler internet hızınızı yavaşlatabilir. İnternet hızınızı etkileyen birçok faktör vardır. Bu durum internet hizmeti aldığınız kurumla alakalı olabilir veya belirtmiş olduğumuz problemlerden dolayı yaşanabilir. Bağlantınız yavaş ise yapmanız gerekenleri liste halinde anlattık. Listemizde ki belirtilenleri herhangi bir programa, uygulamaya ihtiyaç duymadan kontrol edebilir ve ayarlamalar yapabilirsiniz.

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 5 Ortalama: 5]
Avatar

{kamilmutlu}

“İnternet Hızı Arttırma” üzerine 2 yorum

 1. Avatar hasan kavak dedi ki:

  yıldız vermek için üyelik istiyor ama uye olamıyorum

  1. Avatar kamilmutlu dedi ki:

   Yıldızların üzerinde tıklayarak yıldız verebilirsin hasan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir