Kapat
Teknoloji 0

Alan Adı Nasıl Alınır

Değerli okurlarımız bu yazımızda Domain yani alan adı ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Alan Adı Nedir ve Ne İşe Yarar

Sizde bir web sitesi kurmak istiyorsanız web sitenizin temelini alan adı oluşturmaktadır. Alan adı web sitenizin kimliğidir yani belirlemiş olduğunuz site ismidir. Web sektörüne adım atmak isteyen insanlar genelde bu durum hakkında bilgisiz olabiliyor. Hayatımızda her yaptığımız işin ana maddeleri mevcuttur. Sizde bir Web sitesi kuracaksanız sitenizin 1. ana maddesi alan adınızdır. Daha basit anlatmak gerekirse şu an bu yazıyı okumuş olduğunuz sitenin adı kamilmutlu.com olarak geçmektedir. Sizde alan adı aldığınızda durum bu şekilde olacaktır. İnsanlar sizi alan adınız ile tanıyacak ve alan adınız ile takip etmeye başlayacaktır. Arama motorları sitenizi alan adınızla indexleme aşamasına geçecektir.

Doğru Alan Adı Nasıl Seçilir ?

Sizde Web dünyasına adım atmak istiyorsunuz ancak alan adınızın ismine karar veremediyseniz, yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederim.

Doğru bir alan adı seçimi için mutlaka projenizi aklınıza getirin. Projeniz ile alakasız isimler düşünmemeye özen gösterin. Çünkü bu oldukça önemli bir durumdur. Örneğin bir haber sitesi kuracaksanız alan adınızda bu sektörle ilgili kelimeler içermelidir. Alan adınızın çok uzun olmaması oldukça iyidir. Doğru seçilmiş bir alan adı akılda kalıcı olmaktadır. Akılda kalıcı olan alan adını arama motorları oldukça sever. Bunu sitenizi ziyaret eden ve beğenen kişilerde sever. Bu sayede Web sitenizin büyümesi oldukça hız kazanır. Web dünyasına giriş yapacağınız alan adınızı mutlaka kaliteli kelimelerden oluşturmaya çalışın.

Alan Adı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitenizin ismini düşündünüz ve artık alan adınızı almaya karar verdiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı aşamalar var. Alacağınız alan adının daha önce alınıp alınmadığını mutlaka kontrol edin. Çünkü alan adınızın geçmişi çok önemlidir. Sizden önceki alan adı sahibi site ismini kara listeye sokmuş olabilir. Sosyal medya üzerinde alacağınız alan adı banlı olabilir. Bunları kontrol etmeniz çok kolay, Web Archive platformuna buradan girerek alacağınız alan adını taratın.

Alan Adı Nasıl Alınır

Üst kısımda bulunan bilgiler ile tüm çalışmalarınızı yaptıktan sonra. Geriye son aşama kalıyor. Bu aşamada artık web sitenizin ismini alabileceksiniz.

Alan adı nasıl alınır ve nereden temin edilir ?

Bir alan adını alabilmek için öncelikle alan adı sağlayıcısı bulmanız gerekecek. Yurt içi ve Yurt dışı olmak üzere sağlayıcı sektöründe bir çok firma mevcuttur. Bu sağlayıcılardan bazıları yüksek maliyetlerle satış yapsa da bazıları uygun fiyatlarla hizmet verebiliyor. Alan adı almak için mutlaka güvenilir bir sağlayıcıdan hizmet almalısınız. Alan adı nasıl alınır diye soruyorsanız alan adı alabileceğiniz bazı sağlayıcıları listeliyoruz.

Alan Adı Sağlayıcıları :

  • Veridyen;

Bu firma oldukça güvenilir ve kaliteli hizmetler veren tanınmış bir sağlayıcıdır. Veridyen firmasını tercih edebilirsiniz.

Veridyen üzerinden alan adı almak isterseniz : BURAYA TIKLAYIN

  • Güzel Hosting;

Listenin 1. sırasında bulunan alan adı sağlayıcısı gibi bu firmada yıllardır hizmet vermekte olan güvenilir ve tanınmış alan adı sağlayıcılarından bir tanesidir.

Güzel Hosting üzerinden alan adı almak isterseniz : BURAYA TIKLAYIN

  • Natro;

Listemizin 3. sırasında yer alan Natro ise sektörde oldukça tanınan ve maliyet açısından düşük bütçelere hitap eden bir sağlayıcıdır.

Natro üzerinden alan adı almak isterseniz : BURAYA TIKLAYIN

Değerli okurlarımız alan adları hakkında detaylı bilgi verdiğimizi düşünüyoruz. Merak ettikleriniz var ise yorumlar ile bize bildirebilirsiniz. Diğer yazılarımız için buraya tıklayın.

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 4 Ortalama: 5]
Avatar

{kamilmutlu}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir